Rośliny cebulowe, które sadzimy jesienią

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jesień kojarzy nam się albo z nagimi drzewami, albo z żółto-czerwonym kobiercem z liści. Jednak dzięki roślinom cebulowym, które kwitną jesienią, twój ogród wciąż może prezentować się wiosennie i efektownie.

Wrzesień

W tym miesiącu rośliny cebulowe najlepiej sadzić wśród bylin oraz roślin sezonowych. Te z kolei rozwijają się już na początku wiosny, a z końcem lata mija także okres ich spoczynku. Cebulowate przesadzamy do gleby we wrześniu, aby mogły dobrze się w niej zakorzenić oraz przygotować do niskich zimowych temperatur.

Jesienią cebulki nadal są narażone na uszkodzenie przez gryzonie, dlatego dla lepszej ochrony trzeba je umieścić w ażurowych osłonkach z plastiku. Następnie wystarczy całość przenieść do wykopanego dołka (odchwaszczonego i wzbogaconego warstwą kompostu lub nawozu) i dokładnie przysypać ziemią. Ziemię z kolei posypujemy grubą na cztery lub pięć centymetrów warstwą kory lub gałązek drzew iglastych. Zabezpieczy to roślinę przed przemarzaniem. 

Pamiętajmy, że przed sadzeniem powinno się namaczać cebulkę przez godzinę w roztworze grzybobójczym, a od razu po – podlać. Wśród typowo wrześniowych roślin znajdziemy kosaćce cebulowe, goździki brodate, lilie azjatyckie oraz dzwonki ogrodowe.

Październik

W październiku sadzimy te rośliny cebulowe, które kwitną nieco później, niż na początku wiosny. Cebulki kwiatowe po wyrośnięciu najefektowniej zaprezentują się, gdy posadzimy je w grupach. Na samym początku glebę (o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym) powinno się spulchnić, przemieszać z nawozem lub kompostem. Ciężka i gliniasta ziemia wymaga drenażu, czyli dodatkowej warstwy piasku i kamyków.

W październiku najczęściej sadzi się lilie. Białe tuż pod powierzchnią, a pozostałe na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebulki.

Odległość między nimi powinna wynosić pięciokrotność szerokości cebulki.

Oprócz lilii w ogrodzie mogą znaleźć się również hiacynty, narcyzy i szachownice, nazywane cesarskimi koronami. Październikowe rośliny cebulowe, tak samo jak wrześniowe, trzeba chronić przed nornikami i karczownikami. Zabezpieczy je sąsiedztwo czarnego bzu, czarnej porzeczki czy rumianku. Mają one intensywny zapach, bardzo nieprzyjemny dla szkodników. 

A co z nicieniami? Cebulki z brązowymi plamami wymocz w ciepłej wodzie – jeśli znalazły się w nich larwy, wypłyną na wierzch. Niestety cebulek nie będzie się dało uratować. Spal je, aby nie zaraziły pozostałych.

Listopad

Listopad to zdecydowanie najmniej sprzyjający czas (prócz, oczywiście, zimy) na sadzenie cebulek. Większość roślin powinno się sadzić we wcześniejszych miesiącach, końcówka jesieni to czas dla ogrodników naprawdę spóźnionych. Na szczęście gleba wtedy nie jest jeszcze zamarznięta, a dzięki sprzyjającej pogodzie roślinki wciąż mają możliwość prawidłowego ukorzenienia się przed nadejściem zimy. Jest to możliwe, ale nie pewne.

Tulipany, hiacynty i szachownice mają na to największe szanse. Warstwa kory lub iglastych gałązek może być grubsza niż cztery centymetry, aby ziemia zachowała więcej ciepła przed nadejściem zimy. Listopad to jednak przede wszystkim czas na to, aby rośliny właśnie zabezpieczać, a nie sadzić. Cebulki, które nie zimują w gruncie, należy wykopać. Nad pozostałymi ułóż warstwę słomy i przykryj ją ziemią lub torfem.

Przeczytaj też: https://jakspokojnie.pl/dom-i-ogrod/jak-sie-pozbyc-muszek-owocowek/

Zdjęcie główne: Patrick Davis/pexels.com

giantblossom

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie mieszkanie dla młodej rodziny – kluczowe aspekty do rozważenia
Jak wybrać odpowiednie mieszkanie dla młodej rodziny – kluczowe aspekty do rozważenia
Poradnik dla młodych rodzin poszukujących idealnego mieszkania. Dowiedz się, jakich kwestii musisz zwrócić uwagę podczas szukania domu dla swojej rodziny.
Najlepsze narzędzia do jesiennych prac w ogrodzie
Najlepsze narzędzia do jesiennych prac w ogrodzie
Poznaj najskuteczniejsze narzędzia do pracy w ogrodzie tej jesieni. Poradnik dla zarówno doświadczonych jak i początkujących miłośników ogrodnictwa.
Praktyczny poradnik, który pomoże w zakupie idealnego drewna konstrukcyjnego dla twojego domu
Praktyczny poradnik, który pomoże w zakupie idealnego drewna konstrukcyjnego dla twojego domu
Odkryj jak dobierać gatunki drewna konstrukcyjnego do różnych zastosowań w budynku. Dowiedz się więcej o ich zaletach i wadach, a także o tym, jakie są standardy jakościowe dla drewna konstrukcyjnego.
Ostatnie wpisy
Polecamy