Tajemnicze nasiona w paczkach z Chin – co trzeba o nich wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnich dniach do tysięcy odbiorców na całym świecie dotarły tajemnicze nasiona w paczkach nadawanych z Chin. Trafiły one między innymi do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i kilku innych krajów. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaleca zniszczenie tych nasion oraz ostrzega przed bioterroryzmem. Eksperci z USA już zidentyfikowali część roślin, które pojawiły się w tajemniczych przesyłkach.

Niechciana przesyłka z nasionami – o co chodzi?

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych już bada sprawę – na ten moment udało się zidentyfikować 14 gatunków roślin. Są wśród nich rośliny ozdobne, owocowe, warzywa, zioła i chwasty, w tym hibiskus, kapusta, lawenda, mięta, musztarda, róża, rozmaryn i szałwia. Co dziwne, zagadkowe paczki w wielu przypadkach nie były nawet zamawiane przez odbiorcę!

Dziennikarze “Indianapolis Star” twierdzą, że w owych przesyłkach znajdują się także nasiona szarłatu. Jest to bardzo szkodliwy chwast i mógłby stanowić poważne zagrożenie dla upraw soi, które w stanie Indiana są bardzo popularne. Amerykański resort podejrzewa, że może być to część oszustwa związanego z internetową sprzedażą w Polsce.

 

Otrzymałeś dziwne nasiona z Chin? Zniszcz je!

W Polsce jak dotąd nie odnotowano jeszcze otrzymania „tajemniczej paczki z Chin”. Zaleca się jednak czujność i ostrożność. Nieoznakowane przesyłki z Państwa Środka zawierające niezidentyfikowane nasiona należy bez wahania zniszczyć.

Nie mieliśmy żadnego oficjalnego zgłoszenia ani określenia typu roślin. Do Głównego Inspektoratu nie wpłynęło też zapytanie o zbadanie takiej przesyłki. Monitorujemy też sprawę w terenie. Na razie jedynie WIORiN w Katowicach poinformował o telefonicznym zapytaniu dotyczącym niszczenia nasion – mówi Kalina Kłobukowska z Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.giantblossom

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie komfortowej strefy w domu za pomocą unikalnych dodatków do wnętrz
Tworzenie komfortowej strefy w domu za pomocą unikalnych dodatków do wnętrz
Poznaj unikalne akcesoria do wnętrz, które mogą przemienić Twoje mieszkanie w prawdziwą oazę spokoju. Dowiedz się, jak stworzyć komfortową strefę do odpoczynku.
Ogród – oaza spokoju i piękna. Jak o niego zadbać?
Ogród – oaza spokoju i piękna. Jak o niego zadbać?
Dbanie o ogród - sztuka tworzenia harmonii z naturą. Odkryj tajniki projektowania, pielęgnacji i ekologicznych rozwiązań!
Jak wybrać idealne poduszki na palety do Twojego ogrodu?
Jak wybrać idealne poduszki na palety do Twojego ogrodu?
Naucz się, jak wybierać poduszki na palety do ogrodu, które będą nie tylko stylowe, ale także wygodne i trwałe. Nasz przewodnik pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję.
Ostatnie wpisy
Polecamy