Kiedy sadzić drzewka owocowe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zamierzasz nieco wzbogacić swój ogród w nowe rośliny? Nadchodzi wiosna, więc zaraz zacznie się sezon ogrodniczy. Dowiedz się, jakie drzewka warto mieć w ogrodzie, gdzie je sadzić, a także kiedy jest na to najlepszy czas. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Miejsce w ogrodzie, w którym można posadzić drzewka owocowe

Przed rozpoczęciem prac ogrodowych warto się zastanowić, gdzie posadzone zostaną drzewka owocowe. Miejsce, w którym zostaną umieszczone, będzie miało wpływ na smak i jakość plonów. Drzewka owocowe powinny być sadzone w miejscach, do których dociera duża ilość światła słonecznego, potrzebnego do szybkiego wzrostu roślin, kwiatów i owoców. Lepiej unikać ich sadzenia w miejscach zacienionych. W takich przestrzeniach bardzo często panuje niższa temperatura niż na słońcu. Nocą zaś rośliny mogą zostać uszkodzone przez mróz. Znaczenie ma także gleba i jej rodzaj.

Doskonale sprawdzi się gleba żyzna, która wyróżnia się wysokim poziomem próchnicy. Świetnie wpływa na jakość korzeni, co z pewnością wpłynie na plony. Ziemia nie powinna być zbita i podmokła, ponieważ to może doprowadzić do zgnicia korzeni. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, jak sadzone są drzewa brzoskwini, moreli, nektarynek i winorośle. Potrzebują miejsc ciepłych i wilgotnych, ale nie mokrych.

Kiedy jest czas na sadzenie drzewek i krzewów owocowych?

Jeżeli miejsce w ogrodzie na drzewka owocowe jest już wybrane, warto się przekonać, kiedy jest najlepszy czas na to, by je zasadzić. Wszystko jednak zależy od rodzaju rośliny i jej korzenia. Drzewka, które można kupić w doniczce, można sadzić przez cały sezon wiosenny. Wyjątkiem są truskawki, które powinno się sadzić w sierpniu, by następnego roku możliwe było korzystanie z plonów. Drzewka z odkrytymi korzeniami powinny być sadzone na przełomie marca i kwietnia lub na początku listopada. Czemu właśnie w tym okresie? Jest to bardzo ważne, ponieważ jest to czas spoczynku, dzięki czemu rośliny z pewnością się przyjmą i będą pięknie rosnąć.

Zazwyczaj przy doniczce lub opakowaniu dostępne są informacje na temat tego, kiedy jest najlepszy czas na przesadzanie drzewka, a także, jakich warunków potrzebuje roślina do prawidłowego i szybkiego wzrostu. Zanim więc zdecydujesz się na prace ogrodnicze, koniecznie zapoznaj się z zaleceniami dostępnymi na opakowaniu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak podstępować w określonym przypadku. To pozwoli Ci uniknąć błędów, które przyczyniają się do nieprzyjęcia rośliny.

>> Zobacz też: Które krzewy owocowe nie mają kolców?

Jak sadzić drzewka owocowe w ogrodzie?

Liczy się nie tylko, w którym miejscach zostanie posadzone drzewko, ale również jak to będzie zrobione. Korzenie rośliny potrzebują dużo miejsca na to, by się rozwinąć. Konieczne jest więc wykopanie dużych dołków. Jeśli gleba jest żyzna, to wystarczy dołek o głębokości około pięćdziesięciu centymetrów. Prawidłowa szerokość to około siedemdziesięciu centymetrów. Jeśli jednak gleba jest jałowa, potrzebny jest głębszy i szerszy dołek. Przed włożeniem rośliny do gleby potrzebne jest obcięcie suchych i uszkodzonych korzeni, by drzewko się nie psuło. Zdrowe korzenie należy przysypać ziemią wymieszaną z kompostem – kiedy cały dołek został przysypany, można przejść do jej ubijania. Tego samego dnia warto obficie podlać drzewko.

Sadzenie drzewek wydawać się może bardzo skomplikowane i trudne. Jeśli jednak zna się podstawowe zasady prac ogrodowych i postępuje według nich, to ogród może stać się pięknym miejscem, gdzie wszystkie rośliny rosną szybko i zaskakują ilością wydawanych plonów.

Nie zastanawiaj się dłużej i wybierz krzewy owocowe, które chcesz mieć w swoim ogrodzie. Ich zasadzenie to nic trudnego, a dzięki temu możesz zyskać naprawdę wiele. Świeże owoce bez dodatków chemicznych są nie tylko zdrowe, ale również smaczne. Zrób coś dla siebie i bliskich i zadbaj o ekologię już teraz!

giantblossom

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak ekologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą przyczynić się do ochrony naszego środowiska?
Jak ekologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą przyczynić się do ochrony naszego środowiska?
Poznaj zalety ekologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków i dowiedz się, jak mogą one przyczynić się do ochrony środowiska. Pozwól swojemu domowi stać się bardziej ekologicznym.
Jak dobrać odpowiedni pas do kosiarki?
Jak dobrać odpowiedni pas do kosiarki?
Wybór odpowiedniego pasa do kosiarki jest kluczowy dla skutecznej pracy urządzenia. Warto zwrócić uwagę na różne czynniki, takie jak jego rozmiar, typ i specyfikacje. W tym artykule dowiesz się, jak dokonać właściwego wyboru i gdzie znaleźć wysokiej jakości pasy do kosiarek.
Zlew do małej kuchni – co wziąć pod uwagę?
Zlew do małej kuchni – co wziąć pod uwagę?
Odkryj, jak wybór idealnego zlewu może sprawić, że nawet mała kuchnia stanie się funkcjonalna i stylowa. Zrozumiesz, na co zwracać uwagę i jak dopasować zlew do swoich potrzeb.
Ostatnie wpisy
Polecamy