Uwielbiasz aromat ziół prowansalskich? Nic dziwnego, nadają one wyjątkowy smak wielu potrawom. Używają ich słynni szefowie kuchni, ale także każdy z nas może po nie sięgnąć przy gotowaniu. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat uprawy ziół prowansalskich w domu.
Magiczna Prowansja rozpala wyobraźnię. Jest to francuski region, który słynie z obfitości ziół. Rozmaryn, bazylia, tymianek, szałwia lekarska, mięta pieprzowa, cząber ogrodowy, lebiodka i majeranek – na pewno dobrze je znasz i większości z nich chętnie używasz w swojej kuchni. W sklepach występują one osobno lub w gotowych mieszankach często dodawanych do mięs, zup czy sosów. Bardzo dobrze sprawdzają się także jako dodatek do sałatek.
Chętnie uprawiamy je także samodzielnie. Nie jest to trudne, a może przynieść mnóstwo satysfakcji oraz niewątpliwą oszczędność. Co powinieneś wiedzieć na temat uprawy ziół prowansalskich na kuchennym parapecie? Sprawdź!
Jeżeli sądzisz, że samodzielna uprawa ziół wymaga dużej wiedzy ogrodniczej, to się mylisz. Jest to naprawdę proste, a może przynieść dużo satysfakcji. Do tego uprawa ziół, jeżeli wybierzesz dopasowane do wnętrza doniczki, może być prawdziwą ozdobą w Twoim domu. Już dziś możesz założyć ogródek ziołowy. Jak się za to zabrać?
Przede wszystkim musisz podjąć decyzję, czy wybierzesz gotowe już rośliny w doniczkach – dostępne chociażby w supermarketach – czy postawisz na nasiona. W przypadku pierwszej opcji dokładnie obejrzyj roślinę przed zakupem. Należy sprawdzić, czy liście są zdrowe, czy nie gniją. Jeżeli jednak wolisz kupić nasiona, najlepiej jest wysiewać je na początku wiosny, w marcu. Wtedy dni stają się dłuższe i do roślin dociera odpowiednio dużo słońca. Nasiona wysiej do niewielkich pojemników, a gdy osiągną ok. 3 cm wysokości, przesadź je do docelowych doniczek.
Do uprawy ziół prowansalskich wybierz doniczki z kilkunastocentymetrową średnicą. Nie zapomnij również o otworach na dnie doniczki, tak aby woda mogła się swobodnie wydobywać.
Doniczki ustaw w takim miejscu, aby do roślin docierało jak najwięcej słońca oraz aby były zawsze pod ręką, gdy gotujesz. Idealną opcją wydaje się więc kuchenny parapet. Niedobór słońca bardzo negatywnie wpłynie na zdrowie ziół, więc zwróć na to szczególną uwagę. Uważaj na przeciągi i nie narażaj roślin na stanie przy otwartym oknie w wietrzny dzień.
Zioła prowansalskie należy podlewać regularnie, uważając jednak, aby ich nie przelać. Nie ma konieczności stosowania nawozu, ale można skorzystać z płynnego nawozu organicznego.
Istotną kwestią w pielęgnacji ziół jest także ich przycinanie. Na łodydze powinno pozostać jedynie kilka liści, więc ważna jest tu regularność. Świeże zioła na bieżąco można mrozić lub suszyć.
Zdj. główne: Kevin Doran/unsplash.com