Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu. Co warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W przydomowych ogrodach często odnaleźć można szklarnie ze szkła lub nawet domowej roboty konstrukcje z folii. Czy szklarnia ogrodowa z poliwęglanu chroni rośliny lepiej niż pozostałe rodzaje?

Szklarnia ogrodowa powinna zapewniać roślinom optymalne warunki rozwoju, nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych na zewnątrz. Jednak nie oznacza to, że nie musi być przy tym estetyczna. Szklarnie z poliwęglanu to konstrukcje wytrzymałe, dlatego nie dziwi nikogo fakt, że są coraz częściej wybierane przez ogrodników – nie tylko amatorów. Sprawdź, co musisz wiedzieć o szklarniach z poliwęglanu! 

Szklarnia z poliwęglanu – czy lepsza?

Poliwęglan to tworzywo sztuczne o dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Jest termoplastyczny i wykazuje się dużą przejrzystością – dlatego idealnie nadaje się na materiał budowlany szklarni. 

Szklarnie z poliwęglanu montuje się zazwyczaj na konstrukcji ze stali ocynkowanej, gdyż jest ona wytrzymała i stabilna. Dzięki temu szklarnia jest odporna na np. silny wiatr. Poliwęglan świetnie przepuszcza promienie słoneczne, jednak zatrzymuje szkodliwe promieniowanie UV, a dodatkowo posiada dużą odporność na działanie wysokich i niskich temperatur. Ostateczne właściwości szklarni zależą od rodzaju wykorzystanego poliwęglanu i grubości płyt. Konstrukcje te można montować samodzielnie lub kupić gotowy produkt – pozwala to zaoszczędzić sporo czasu. 

W przeciwieństwie do tunelu z folii szklarnię poliwęglanową można użytkować przez cały rok, nie ma konieczności jej demontażu. Szklarnie poliwęglanowe są też po prostu ładne – w zależności od modelu mogą przypominać przezroczystą chatkę lub obłą altankę. 

Rodzaje poliwęglanu – jaką szklarnię wybrać? 

Jeśli chcesz zbudować szklarnię z poliwęglanu samodzielnie, koniecznie sprawdź, jaki rodzaj poliwęglanu kupujesz. Na rynku dostępny jest bowiem poliwęglan lity i komorowy. Ten pierwszy nie nadaje się do budowy szklarni, gdyż słabo zatrzymuje temperaturę wewnątrz, a dodatkowo jest bardzo podatny na uszkodzenia mechaniczne. Jest to materiał budowlany, który wykorzystuje się raczej do konstrukcji daszków wejściowych, a coraz częściej także do nowoczesnych ekranów akustycznych. 

Poliwęglan komorowy to z kolei idealny materiał na szklarnię. Zatrzymuje promienie UV i izoluje ciepło w środku pomieszczenia – i to lepiej niż szkło. W szklarniach z poliwęglanu komorowego zaleca się uprawę roślin ciepłolubnych, śródziemnomorskich, egzotycznych. 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem? 

Szklarnie z poliwęglanu można montować samodzielnie lub kupić gotowy produkt – niezależnie od wybranej opcji ich przesunięcie po zamontowaniu w konkretnym miejscu w ogrodzie może być czasochłonne i stanowić spore wyzwanie logistyczne. Z tego względu należy dokładnie dobrać miejsce docelowe szklarni. Aby uprawa roślin w szklarni miała sens, musisz wybrać miejsce nasłonecznione – odpadają stanowiska tuż obok domu lub pod drzewami. 

Warto także przemyśleć cele – czy chcesz tylko uprawiać rośliny, czy cieszyć oczy finezyjnym kształtem szklarni? Niektórzy traktują szklarnię niczym drugą altanę. Lubią chwalić się przed sąsiadami jej estetyką i zbiorami – i nie ma w tym nic złego! Jednak jeśli naprawdę liczysz na owocne zbiory, lepiej wybrać szklarnię w kształcie prostokąta. Łatwiej będzie Ci wyznaczyć grządki. 

Wielu ogrodników sugeruje także, by na początek zamontować tunel foliowy „na próbę”. Jest on tańszy i łatwiejszy w montażu, a pozwoli Ci metodą prób i błędów sprawdzić, czego potrzebują Twoje rośliny. 

Zdjęcie główne: Erwan Hesry/unsplash.com

giantblossom

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dopasować model zlewozmywaka do wystroju kuchni?
Jak dopasować model zlewozmywaka do wystroju kuchni?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak idealnie dopasować model zlewozmywaka do stylu Twojej kuchni? Nasz artykuł dostarczy Ci praktycznych porad i pomysłów na harmonijną kompozycję tych elementów.
Najlepsze metody i narzędzia do pielęgnacji trawnika w ogrodzie
Najlepsze metody i narzędzia do pielęgnacji trawnika w ogrodzie
Trawniki są ozdobą każdego ogrodu i wymagają systematycznej pielęgnacji, aby utrzymać je w zdrowej i atrakcyjnej kondycji. W tym artykule omówimy najlepsze metody i narzędzia, które pomogą Ci w pielęgnacji trawnika, od regularnego koszenia po nawadnianie i aerację.
Jak wybrać najlepszą siatkę rolniczą do przechowywania bel słomy?
Jak wybrać najlepszą siatkę rolniczą do przechowywania bel słomy?
Przechowywanie słomy jest ważnym elementem produkcji rolnej, a siatka rolnicza do bel jest jednym z najważniejszych narzędzi, które pomagają utrzymać słomę w dobrym stanie i zapobiegać stratom jakości paszy dla zwierząt. W tym artykule omówimy, jak wybrać najlepszą siatkę rolniczą do przechowywania bel słomy.
Ostatnie wpisy
Polecamy