Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu. Co warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W przydomowych ogrodach często odnaleźć można szklarnie ze szkła lub nawet domowej roboty konstrukcje z folii. Czy szklarnia ogrodowa z poliwęglanu chroni rośliny lepiej niż pozostałe rodzaje?

Szklarnia ogrodowa powinna zapewniać roślinom optymalne warunki rozwoju, nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych na zewnątrz. Jednak nie oznacza to, że nie musi być przy tym estetyczna. Szklarnie z poliwęglanu to konstrukcje wytrzymałe, dlatego nie dziwi nikogo fakt, że są coraz częściej wybierane przez ogrodników – nie tylko amatorów. Sprawdź, co musisz wiedzieć o szklarniach z poliwęglanu! 

Szklarnia z poliwęglanu – czy lepsza?

Poliwęglan to tworzywo sztuczne o dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Jest termoplastyczny i wykazuje się dużą przejrzystością – dlatego idealnie nadaje się na materiał budowlany szklarni. 

Szklarnie z poliwęglanu montuje się zazwyczaj na konstrukcji ze stali ocynkowanej, gdyż jest ona wytrzymała i stabilna. Dzięki temu szklarnia jest odporna na np. silny wiatr. Poliwęglan świetnie przepuszcza promienie słoneczne, jednak zatrzymuje szkodliwe promieniowanie UV, a dodatkowo posiada dużą odporność na działanie wysokich i niskich temperatur. Ostateczne właściwości szklarni zależą od rodzaju wykorzystanego poliwęglanu i grubości płyt. Konstrukcje te można montować samodzielnie lub kupić gotowy produkt – pozwala to zaoszczędzić sporo czasu. 

W przeciwieństwie do tunelu z folii szklarnię poliwęglanową można użytkować przez cały rok, nie ma konieczności jej demontażu. Szklarnie poliwęglanowe są też po prostu ładne – w zależności od modelu mogą przypominać przezroczystą chatkę lub obłą altankę. 

Rodzaje poliwęglanu – jaką szklarnię wybrać? 

Jeśli chcesz zbudować szklarnię z poliwęglanu samodzielnie, koniecznie sprawdź, jaki rodzaj poliwęglanu kupujesz. Na rynku dostępny jest bowiem poliwęglan lity i komorowy. Ten pierwszy nie nadaje się do budowy szklarni, gdyż słabo zatrzymuje temperaturę wewnątrz, a dodatkowo jest bardzo podatny na uszkodzenia mechaniczne. Jest to materiał budowlany, który wykorzystuje się raczej do konstrukcji daszków wejściowych, a coraz częściej także do nowoczesnych ekranów akustycznych. 

Poliwęglan komorowy to z kolei idealny materiał na szklarnię. Zatrzymuje promienie UV i izoluje ciepło w środku pomieszczenia – i to lepiej niż szkło. W szklarniach z poliwęglanu komorowego zaleca się uprawę roślin ciepłolubnych, śródziemnomorskich, egzotycznych. 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem? 

Szklarnie z poliwęglanu można montować samodzielnie lub kupić gotowy produkt – niezależnie od wybranej opcji ich przesunięcie po zamontowaniu w konkretnym miejscu w ogrodzie może być czasochłonne i stanowić spore wyzwanie logistyczne. Z tego względu należy dokładnie dobrać miejsce docelowe szklarni. Aby uprawa roślin w szklarni miała sens, musisz wybrać miejsce nasłonecznione – odpadają stanowiska tuż obok domu lub pod drzewami. 

Warto także przemyśleć cele – czy chcesz tylko uprawiać rośliny, czy cieszyć oczy finezyjnym kształtem szklarni? Niektórzy traktują szklarnię niczym drugą altanę. Lubią chwalić się przed sąsiadami jej estetyką i zbiorami – i nie ma w tym nic złego! Jednak jeśli naprawdę liczysz na owocne zbiory, lepiej wybrać szklarnię w kształcie prostokąta. Łatwiej będzie Ci wyznaczyć grządki. 

Wielu ogrodników sugeruje także, by na początek zamontować tunel foliowy „na próbę”. Jest on tańszy i łatwiejszy w montażu, a pozwoli Ci metodą prób i błędów sprawdzić, czego potrzebują Twoje rośliny. 

Zdjęcie główne: Erwan Hesry/unsplash.com

giantblossom

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie ogrodzenie dla swojej posesji – praktyczne porady
Jak wybrać odpowiednie ogrodzenie dla swojej posesji – praktyczne porady
Dowiedz się, jakie ogrodzenie najlepiej pasuje do twojej nieruchomości - porady od ekspertów, aby pomóc ci podjąć świadome decyzje.
Jak ekologiczne drzwi zewnętrzne mogą poprawić bezpieczeństwo twojego domu?
Jak ekologiczne drzwi zewnętrzne mogą poprawić bezpieczeństwo twojego domu?
Dowiedz się, jak ekologiczne drzwi zewnętrzne mogą zwiększyć bezpieczeństwo twojego domu, nie tylko poprzez swoje naturalne właściwości, ale również dzięki ich zrównoważonemu i trwałemu projektowi.
Zlewozmywaki z baterią – jakie wybrać?
Zlewozmywaki z baterią – jakie wybrać?
Odkryj nowy wymiar wygody w kuchni z zlewozmywakiem z baterią. Bez trudu umyjesz naczynia i pobierzesz wodę jednym gestem. Wybierz idealny model i ciesz się komfortem każdego dnia!
Ostatnie wpisy
Polecamy