Przygotowanie kosiarki spalinowej do nowego sezonu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Letni sezon nadchodzi, a co za tym idzie – regularne koszenie trawnika. Jak się do tego przygotować? Z pewnością należy zacząć od sprawdzenia poszczególnych elementów kosiarki i oceny sprawności. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak to zrobić!

Kompleksowe badanie kosiarki z pewnością pomoże Ci przedłużyć jej żywotność. Zaopatrzenie jej w nowe płyny czy ewentualna wymiana noża nie są czynnościami pracochłonnymi, a przyczynią się do jej lepszego funkcjonowania. Rezygnując z przeglądu urządzenia, pozwalamy na to, by mogła nas zaskoczyć poważna usterka. Ta może ponieść za sobą konsekwencje w postaci kosztownych napraw czy konieczności wymiany urządzenia. Oprócz tego, co kilka lat warto oddać kosiarkę do gruntownego przeglądu i wymiany elementów, które się zużyły.

Gruntowne czyszczenie urządzenia

Kiedy nadchodzi sezon, pierwszą czynnością po wyjęciu kosiarki ze schowka powinno być jej dokładne oczyszczenie. I nie mowa tu ponownym lakierowaniu powierzchni, tylko pozbyciu się reszty trawy, zalegającej pomiędzy elementami. Możesz użyć do tego celu sprężonego powietrza, które nie uszkodzi stałych części kosiarki. 

Większe pozostałości ziemi usuń ręką. Staraj się nie korzystać z urządzeń emitujących wysokie ciśnienie, gdyż mogą negatywnie wpłynąć na sprawność kosiarki. Powietrze poradzi sobie z oczyszczeniem nawet trudno dostępnych przestrzeni.

Kolejnym krokiem, zaraz po dokładnym oczyszczeniu, powinna być kontrola filtra powietrza i sprawdzenie poziomu oleju oraz jego ewentualna wymiana. Filtr oczyść, energicznie uderzając o twardą powierzchnię. Pozwoli to uwolnić go od nieczystości i części pyłu.

Kiedy po tych staraniach filtr jest nadal brudny, należy wymienić go na nowy. Warto decydować się na ten krok przed każdym rozpoczęciem sezonu. Kupno filtra wyniesie Cię kilkadziesiąt złotych, a z pewnością uchroni przed uszkodzeniem maszyny. 

Wymiana oleju i paliwa

Każdy sezon najlepiej rozpocząć od wymiany oleju. Jeśli jesteś posiadaczem kosiarki wysokiej jakości, możesz zrezygnować z tego kroku. Kiedy zaobserwujesz, że Twoje urządzenie pozbawione jest płynu, powinieneś oddzielić przewód od świecy zapłonu i zaopatrzyć kosiarkę w nowy olej. Do kontroli poziomu oleju użyj bagnetu, takiego samego, jak do kontroli oleju w samochodach.

Oprócz wymiany oleju zatroszcz się o wymianę paliwa. Paliwo najrozsądniej wymieniać co kilkanaście dni, by nie dopuścić do zniszczenia układu. Jeśli zaobserwowałeś, że po włączeniu kosiarki wydobywa się z niej dym o ciemnej barwie, oznacza to, że wewnątrz może zalegać zużyte paliwo.

Kontrola noży i świec

W pierwszej kolejności upewnij się, że końcówka przewodu napięcia na świecy jest odłączona. Zablokuj nóż i go odkręć. Zwróć szczególną uwagę, w jakiej kondycji jest ostrze. Jeśli ocenisz, że jest zniszczone, wymień nóż na nowy. Jego poważne uszkodzenia mogą przyczynić się do psucia silnika. Ostatnim elementem jest sprawdzenie świec zapłonowych. Oczyść elektrody, używając do tego celu szczotki. Twoje urządzenie jest już gotowe do użycia.

Zdj. główne: Rick Whittle/unsplash.com

giantblossom

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Myjka wysokociśnieniowa gorącowodna – czym jest i do czego służy?
Myjka wysokociśnieniowa gorącowodna – czym jest i do czego służy?
Myjka wysokociśnieniowa gorącowodna to urządzenie, które pozwala na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń z różnych powierzchni, wykorzystując wysokie ciśnienie i podgrzewaną wodę. W artykule dowiesz się, czym charakteryzuje się myjka wysokociśnieniowa gorącowodna, jakie są jej zalety i zastosowania, oraz jakie kryteria powinny być brane pod uwagę przy wyborze takiego urządzenia.
Zlewozmywaki z baterią – jakie wybrać?
Zlewozmywaki z baterią – jakie wybrać?
Odkryj nowy wymiar wygody w kuchni z zlewozmywakiem z baterią. Bez trudu umyjesz naczynia i pobierzesz wodę jednym gestem. Wybierz idealny model i ciesz się komfortem każdego dnia!
Jak skutecznie zwalczyć gryzonie za pomocą karmników deratyzacyjnych?
Jak skutecznie zwalczyć gryzonie za pomocą karmników deratyzacyjnych?
Poznaj najskuteczniejsze metody walki z gryzoniami przy użyciu karmników deratyzacyjnych. Dowiedz się, jak oszczędzić na kosztach i z większą precyzją pozbyć się szkodników.
Ostatnie wpisy
Polecamy