Kwiaty doniczkowe, które żyją w cieniu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mieszkanie wychodzące na północ wcale nie jest przeszkodą do hodowania pięknych kwiatów na parapecie, zwłaszcza że istnieje wiele kwiatów doniczkowych, które żyją w cieniu i wręcz nie znoszą bezpośrednich promieni słonecznych. Sprawdź, które z nich są piękne i proste w hodowli.

Dlaczego światło jest niezbędne roślinom do życia ?

Nie od dziś wiadomo, że dla prawidłowego rozwoju roślin niezbędne jest światło.  To właśnie dzięki niemu rośliny są w stanie wytwarzać chlorofil-pierwiastek, który utrzymuje je przy życiu. Kwiaty, które lubią nasłonecznione miejsca, bez dostępu do promieni słonecznych szybko zamieniają się z ozdób w szpetne badyle, o pożółkłych liściach oraz wydłużonych łodygach. Na szczęście istnieją także takie rośliny, które wręcz uwielbiają zacienione miejsca. 

Rośliny cieniolubne kwitnące 

Miłośnicy kwitnących kwiatów doniczkowych, z pewnością ucieszy fakt, że dzięki poniżej wymienionym roślinom będą oni mogli cieszyć się ich pięknym wyglądem także w cieniu. 

Fiołek afrykański, czyli Sępolia fiołkowa 

Sępolia fiołkowa  to niewielki kwiat doniczkowy, który osiąga maksymalną wysokość 15 centymetrów. Charakteryzuje się dużą ilością liści, które układają się w efektowną rozetę o ciemnym zabarwieniu. Pięknie okalają one wyrastające z ich środka kwiaty w kolorze intensywnego fioletu. 

Sępolia to kwiat, który najlepiej czuje się na północnych parapetach, gdzie dociera do niej światło, ale nie promienie słoneczne. Lubi chłodne temperatury w zakresie od 18 do 22 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi  o jej nawadnianie, zaleca się podlewać ją dwa razy w tygodniu wprost do spodka. 

Jego wysokość Skrzydłokwiat 

Skrzydłokwiat, to jedna z najbardziej powszechnych roślin, którą z powodzeniem można kupić nawet w marketach. Cechuje się on długimi, lśniącymi liśćmi, o intensywnym, soczystym zabarwieniu. Jednak jego największą ozdobą są białe kwiaty. W zależności od odmiany skrzydłokwiat może dorastać do wysokości nawet 1 metra, jednak najczęściej jest to 30 centymetrów

Jeśli chodzi o jego pielęgnację i nawadnianie, należy pamiętać, że skrzydłokwiat lubi wilgoć, dlatego zaleca się go podlewać nawet  3 razy w tygodniu. Dodatkowo należy także oczyszczać jego liście z kurzu, przecierając je wilgotną szmatką lub zraszając pod prysznicem. 

Rośliny cieniolubne zielone 

Jeśli chodzi o rośliny cieniolubne, nie można  zaprzeczyć, że większość z nich nie posiada kwiatów, a ich jedyną ozdobą są liście. 

Monstera dziurawa 

Ten kwiat to propozycja dla osób, które dysponują większą ilością miejsca, ponieważ  osiąga ona nawet 2 metry wysokości, a jej liście potrafią osiągać średnicę wynoszącą 60 centymetrów. 

Monstery co roku wypuszczają około 2 nowych liści, które na początku cechują się sercowatym kształtem, a wraz z wiekiem stają się podziurawione. Ten rodzaj rośliny najlepiej ustawiać w odległości około 3-4 metrów od okna. Są one także świetną propozycją dla osób, które zapominają o podlewaniu, gdyż wymagają nawadniania wyłącznie raz w tygodniu. 

Zroślicha stopowcowa 

Nazywana także przez niektórych mylnie bluszczem domowym, pomimo tego, że ich jedynym wspólnym elementem są pnącza. Zroślicha posiada duże sercowate liście o jaśniejszym ubarwieniu wzdłuż żyłek. Dorasta do wysokości około 1,5 metra, pnąc się po podpórkach lub ścianach. 

Ten rodzaj rośliny cieniolubnej, doskonale znosi nawet pełne zacienienie, jednak wymaga częstego podlewania  3-4 razy w tygodniu. 

Wymienione powyżej rośliny to tylko nieliczne z wielu kwiatów doniczkowych, które dobrze czują się w zacienionych miejscach.  Warto wybrać się do pobliskich sklepów ogrodniczych i poprosić o pomoc przy doborze odpowiedniego gatunku rośliny do warunków panujących w domu, aby móc cieszyć się piękną zielenią, bez względu na miejsce.

giantblossom

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne poduszki na palety do Twojego ogrodu?
Jak wybrać idealne poduszki na palety do Twojego ogrodu?
Naucz się, jak wybierać poduszki na palety do ogrodu, które będą nie tylko stylowe, ale także wygodne i trwałe. Nasz przewodnik pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję.
Nawozy Naturalne do Ogrodu: 5 Sprawdzonych Przepisów
Nawozy Naturalne do Ogrodu: 5 Sprawdzonych Przepisów
W dzisiejszym artykule przedstawiamy 5 sprawdzonych przepisów na naturalne nawozy, które pozwolą na zdrowszy i bardziej bujny ogród.
Jak ekologiczne drzwi zewnętrzne mogą poprawić bezpieczeństwo twojego domu?
Jak ekologiczne drzwi zewnętrzne mogą poprawić bezpieczeństwo twojego domu?
Dowiedz się, jak ekologiczne drzwi zewnętrzne mogą zwiększyć bezpieczeństwo twojego domu, nie tylko poprzez swoje naturalne właściwości, ale również dzięki ich zrównoważonemu i trwałemu projektowi.
Ostatnie wpisy
Polecamy