Kosiarka akumulatorowa czy spalinowa?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Najwyższy czas na pierwsze wiosenne koszenie trawy. Po zimie trawnik odradza się i zieleni na nowo, ale to moment, w którym bardzo łatwo o to, by trawa przerosła, a trawnik stał się nierówny i nieestetyczny. Dobra kosiarka to podstawa pięknego i zadbanego trawnika. Trawa jak na polu golfowym to niedościgniony ideał, do którego dąży każdy domorosły ogrodnik. Zobacz, jaką kosiarkę najlepiej wybrać, by osiągnąć ten efekt

Kosiarka akumulatorowa – plusy i minusy

Kosiarka akumulatorowa to świetny wybór do niewielkiej działki, gdzie rośnie na przykład wiele drzew. Na takiej powierzchni kabel mógłby znacząco utrudniać pracę. Kolejną zaletą bezprzewodowości kosiarki akumulatorowej jest to, że nie wymaga podłączenia do prądu, dzięki czemu możesz kosić trawę bez głowienia się, czy kabla starczy na cały metrażu działki. Kosiarka akumulatorowa jest też bardziej ekologiczna, ponieważ nie zanieczyszcza środowiska spalinami. Co za tym idzie, praca kosiarką zasilaną na akumulator jest zdrowsza i przyjemniejsza, ponieważ urządzenie nie zatruwa Cię nieprzyjemnym zapachem oraz mieszaniną gazów. Plusem jest również fakt, że kosiarka akumulatorowa pracuje praktycznie za darmo. Koszt naładowania akumulatora do pełna to wydatek kilkudziesięciu groszy. 

>> Przeczytaj także: Jak dbać o przydomowy trawnik?

Minusem kosiarki akumulatorowej może być jej zasięg. W wypadku naprawdę dużych działek może się okazać, że akumulator kosiarki ma zbyt małą pojemność i czas pracy nie wystarcza na skoszenie trawnika na całej powierzchni ogrodu. Utrudnieniem w takiej sytuacji jest to, że akumulator kosiarki trzeba ładować nawet kilkanaście godzin, więc skoszenie dużego trawnika w jeden dzień nie wchodzi w grę. Taka kosiarka to również spora inwestycja, zwłaszcza w porównaniu z kosiarką elektryczną, którą w każdym markecie budowlanym można kupić nawet za mniej niż sto złotych. Kosiarka akumulatorowa kosztuje o wiele więcej, jednak jest o wiele bardziej wydajna, a praca nią jest łatwiejsza i przyjemniejsza. 

koszenie trawy kosiarką
Photo by senivpetro from Freepik.com

Kosiarka spalinowa – kiedy się sprawdzi?

Kosiarka spalinowa to sprzęt do zadań specjalnych. Nie warto jej kupować na niewielkie działki, które można bez problemu skosić kosiarką elektryczną lub akumulatorową. Jest to jeszcze większy wydatek niż kosiarka na akumulator, więc dobrze przemyśl tę decyzję i rozważ wszystkie za i przeciw. Kosiarka spalinowa z pewnością poradzi sobie z ogromnymi działkami, gdzie koszenie trawy zajmuje kilka godzin. Wystarczy tylko dolać benzyny i możesz bez problemu pracować do skutku. Kolejnym plusem jest możliwość koszenia nawet w deszczu lub zaraz po nim, kiedy trawa jest wciąż mokra. W wypadku kosiarek zasilanych prądem nie jest to możliwe z uwagi na ryzyko wywołania spięcia i porażenia prądem. Kosiarka spalinowa pracuje jednak dosyć głośno, co może być bardzo męczące na dłuższą metę. Emituje także spaliny, co negatywnie wpływa na zdrowie Twoje i Twojego otoczenia. Jest także droga w utrzymaniu i eksploatacji. Przeciętna kosiarka spalinowa zużywa w godzinę pracy około 0,5–0,7 l paliwa. Przy obecnych cenach benzyny godzina koszenia trawy to wydatek co najmniej trzech złotych. Biorąc pod uwagę, że trawę należy kosić mniej więcej raz w tygodniu, miesięcznie to ponad 20 złotych wydanych właściwie na nic. 

Stając przed wyborem: kosiarka akumulatorowa czy spalinowa, nie podejmuj decyzji na gorąco. Przemyśl swoją decyzję, zastanów się, jakie masz potrzeby i która opcja najlepiej będzie je spełniać. Pamiętaj, że powinieneś być zadowolony ze swojej inwestycji, bo wybierasz sprzęt na lata. Zdecyduj się na kosiarkę, która spełni Twoje oczekiwania i będzie najlepsza do pielęgnacji Twojego trawnika.

giantblossom

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać energooszczędne oświetlenie LED do ogrodu?
Jak wybrać energooszczędne oświetlenie LED do ogrodu?
Przeczytaj, jak wybierać energooszczędne oświetlenie LED do ogrodu, aby cieszyć się pięknym i funkcjonalnym ogródem, jednocześnie oszczędzając energię i dbając o środowisko.
Kiedy sadzić drzewka owocowe?
Kiedy sadzić drzewka owocowe?
Zamierzasz nieco wzbogacić swój ogród w nowe rośliny? Nadchodzi wiosna, więc zaraz zacznie się sezon ogrodniczy. Dowiedz się, jakie drzewka […]
Najlepsze metody i narzędzia do pielęgnacji trawnika w ogrodzie
Najlepsze metody i narzędzia do pielęgnacji trawnika w ogrodzie
Trawniki są ozdobą każdego ogrodu i wymagają systematycznej pielęgnacji, aby utrzymać je w zdrowej i atrakcyjnej kondycji. W tym artykule omówimy najlepsze metody i narzędzia, które pomogą Ci w pielęgnacji trawnika, od regularnego koszenia po nawadnianie i aerację.
Ostatnie wpisy
Polecamy