Jak nawozić trawnik?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy, kto ma ogród, wie, że trzeba o niego dbać. Bez względu na to, czy masz jedynie mały fragment trawnika, czy duży ogród, warto zadbać dobranie odpowiedniego nawozu. Nie tylko sam preparat się liczy, ale również sposób jego aplikacji. Dowiedz się, jak stosować nawóz, aby Twój trawnik zachwycał wszystkich gęstością oraz pięknym kolorem. Oto sprawdzone sposoby!

Nawożenie trawnika – dlaczego jest tak ważne?

Zadbana, intensywnie zielona murawa, która pozbawiona jest suchych i łysych miejsc, to Twoje marzenie? Warto zatem zadbać o jej odpowiednie odżywienie. Jak w przypadku wszystkich roślin, pielęgnację należy rozpocząć od podstaw, czyli od gleby. Na wstępie warto zaznaczyć, że trawa nie ma głęboko osadzonych korzeni, zatem należy zadbać o to, aby to właśnie wierzchnia warstwa gleby miała odpowiednią ilość składników odżywczych. Dzięki temu dostarczy ona pożywienia naszej trawie, która będzie pięknie i zdrowo rosła. 

Warto też sprawdzić, kiedy należy nawozić trawnik, aby miało to sens. Przyjmuje się, że najlepiej robić to 3 razy do roku. Pierwsze nawożenie należy wykonać wczesną wiosną w okresie od marca do kwietnia. Z reguły nie ma już wówczas śniegu, ale mogą pojawić się lekkie, nocne przymrozki, dlatego istotne jest, aby przeprowadzić ten proces pielęgnacyjny w dzień, kiedy jest ciepło. Drugi raz nawozimy trawnik w czerwcu, a ostatni raz na koniec sierpnia.

Nie poleca się stosowania nawozów jesienią, zwłaszcza tych, które zawierają azot. Może to bowiem spowodować nagły wzrost trawy, a co za tym idzie, w okresie zimowym, kiedy na dworze jest zimno, może to doprowadzić do rozwoju chorób i obniżenia odporności roślin. Dlatego poleca się, aby na zimę trawa była krótka.

Jak nawozić trawnik?

Oczywiście w pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiedni środek. Najlepiej sprawdzają się produkty mineralne lub organiczne. Można je zakupić w każdym sklepie ogrodniczym. 

Warto pamiętać o tym, aby preparat rozprowadzić równomiernie po całej powierzchni trawnika. Do tego, jeśli zdecydujesz się na produkt w granulkach, pamiętaj, aby nie aplikować go na mokrą trawę. Może się on przykleić do źdźbła trawy i nie przedostać do gleby, a to tam następuje proces nawożenia. Dla bezpieczeństwa warto zawsze robić to na suchej glebie i podlewać dopiero po nawożeniu.

Jednak jak przygotować trawnik do przyjęcia preparatu? Na wstępie trzeba zabrać się za koszenie. To również warto zrobić o określonej porze, czyli w pochmurny dzień, aby trawa nie była nagrzana. Następnie rozsyp nawóz równomiernie. To jednak nie koniec. Teraz przydadzą się grabie, którymi należy mocno przeczesać trawnik, a przy okazji spulchnić glebę. Taki zabieg sprawi, że nawóz szybciej się wchłonie i dotrze w okolice korzeni.

Tak odżywiona trawa będzie wspaniale rosnąć i doskonale się prezentować przez długie lata. Pamiętaj także, że podlewanie trawnika powinno odbywać się dopiero po kilku godzinach od nawożenia, a do tego najlepiej wieczorem, kiedy masz pewność, że mocne słońce nie wypali roślin.

Zdj. główne: Jonas Weckschmied/unsplash.com

giantblossom

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne szkło do serwowania różnych rodzajów alkoholi?
Jak wybrać idealne szkło do serwowania różnych rodzajów alkoholi?
Poznaj tajniki wyboru idealnego szkła do serwowania różnych rodzajów alkoholi. W naszym przewodniku dowiesz się, jak poprawić smak i aromat trunku dzięki odpowiedniemu naczyniu.
Porównanie smaków i cech charakterystycznych popularnych piw na rynku
Porównanie smaków i cech charakterystycznych popularnych piw na rynku
Odkryj subtelne różnice między popularnymi piwami. Poznaj charakterystyki smakowe, kolorystykę i pochodzenie ulubionych trunków z naszego porównania.
Jak wybrać idealne uchwyty z mosiądzu do twojej kuchni?
Jak wybrać idealne uchwyty z mosiądzu do twojej kuchni?
Odkryj różnorodność uchwytów z mosiądzu dla swojej kuchni i dowiedz się, jak dopasować je do stylu, funkcjonalności i budżetu!
Ostatnie wpisy
Polecamy