Tajemnicze nasiona w paczkach z Chin – co trzeba o nich wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnich dniach do tysięcy odbiorców na całym świecie dotarły tajemnicze nasiona w paczkach nadawanych z Chin. Trafiły one między innymi do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i kilku innych krajów. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaleca zniszczenie tych nasion oraz ostrzega przed bioterroryzmem. Eksperci z USA już zidentyfikowali część roślin, które pojawiły się w tajemniczych przesyłkach.

Niechciana przesyłka z nasionami – o co chodzi?

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych już bada sprawę – na ten moment udało się zidentyfikować 14 gatunków roślin. Są wśród nich rośliny ozdobne, owocowe, warzywa, zioła i chwasty, w tym hibiskus, kapusta, lawenda, mięta, musztarda, róża, rozmaryn i szałwia. Co dziwne, zagadkowe paczki w wielu przypadkach nie były nawet zamawiane przez odbiorcę!

Dziennikarze “Indianapolis Star” twierdzą, że w owych przesyłkach znajdują się także nasiona szarłatu. Jest to bardzo szkodliwy chwast i mógłby stanowić poważne zagrożenie dla upraw soi, które w stanie Indiana są bardzo popularne. Amerykański resort podejrzewa, że może być to część oszustwa związanego z internetową sprzedażą w Polsce.

 

Otrzymałeś dziwne nasiona z Chin? Zniszcz je!

W Polsce jak dotąd nie odnotowano jeszcze otrzymania „tajemniczej paczki z Chin”. Zaleca się jednak czujność i ostrożność. Nieoznakowane przesyłki z Państwa Środka zawierające niezidentyfikowane nasiona należy bez wahania zniszczyć.

Nie mieliśmy żadnego oficjalnego zgłoszenia ani określenia typu roślin. Do Głównego Inspektoratu nie wpłynęło też zapytanie o zbadanie takiej przesyłki. Monitorujemy też sprawę w terenie. Na razie jedynie WIORiN w Katowicach poinformował o telefonicznym zapytaniu dotyczącym niszczenia nasion – mówi Kalina Kłobukowska z Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.giantblossom

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie rodzaje klejów wykorzystywane są w branży opakowań?
Jakie rodzaje klejów wykorzystywane są w branży opakowań?
W branży opakowań kleje odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa produktów i ich zapakowania. Kleje wykorzystywane w opakowaniach muszą być trwałe, łatwe w użyciu i przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia konsumentów. Istnieje wiele rodzajów klejów, które są wykorzystywane w branży opakowań, a każdy z nich ma swoje unikalne właściwości. W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze rodzaje klejów wykorzystywanych w branży opakowań.
Jak wybrać optymalną pompę ciepła dla twojego domu: przegląd możliwości i korzyści
Jak wybrać optymalną pompę ciepła dla twojego domu: przegląd możliwości i korzyści
Dowiedz się, jak dobrać najodpowiedniejszą pompę ciepła do Twojego domu. Przegląd różnych typów urządzeń, ich zalet, możliwości i potencjalnych korzyści.
Nawozy Naturalne do Ogrodu: 5 Sprawdzonych Przepisów
Nawozy Naturalne do Ogrodu: 5 Sprawdzonych Przepisów
W dzisiejszym artykule przedstawiamy 5 sprawdzonych przepisów na naturalne nawozy, które pozwolą na zdrowszy i bardziej bujny ogród.
Ostatnie wpisy
Polecamy