Balkon od strony południowej jest bardzo nasłoneczniony, zatem trudniej jest utrzymać na nim rośliny. Ale nie jest to niemożliwe! Jest bowiem masa roślin, które wyjątkowo lubią towarzystwo słońca.
Mimo wszystko, przy tak dużej ilości promieni słonecznych rośliny mogą podupadać na zdrowiu. Rozwiązaniem okazuje się osłonka przeciwsłoneczna w postaci np. parasola. Taki zabieg uchroni również glebę przed przesuszeniem. Poznaj rośliny, które odnajdą się na balkonie od strony południowej.
Poza przyprawami najbardziej pożądane kwiaty na balkonie to te kwitnące. Stają się one ozdobą samą w sobie, dają pokarm pszczołom i pięknie pachną.
Rośliny trzeba dobrać także pod względem wysokości. Do niewielkich przestrzeni nie nadają się rośliny wysokie o rozłożystych liściach, które będą sobie wzajemnie przeszkadzać. Niskie rośliny z łatwością zmieszczą się w niewielkich doniczkach lub skrzynkach.
Aksamitka rozpierzchła to piękny kwiat o żółtych lub pomarańczowych płatkach. Każdy z nich pokrywają drobne brązowe plamki.
Kolejną kandydatką na niewielki balkon jest smagliczka nadmorska, która zachwyci swoimi drobnymi kwiatkami w dużej ilości. Zazwyczaj występuje w ciemnoróżowych, białych i fioletowych odcieniach.
Warto też wspomnieć o szałwi, która ma bardzo efektowne fioletowe kwiaty układające się w stożek.
Wysokie temperatury znakomicie znoszą także cynie. Mogą być one chlubą właściciela, bowiem pięknie się prezentują. Mają duże otwarte kwiatki o różowych płatkach.
Klasycznym kwiatem kupowanym na balkon jest pelargonia rabatowa. Przy jej pomocy można stworzyć malownicze kępy. Świetnie wygląda także w podwieszanych donicach np. w towarzystwie lampek zasilanych światłem słonecznym.
W tego typu pojemnikach dobrze prezentować się będą również petunie i surfinie, które mają intensywne kielichowate kwiaty.
Wyższe rośliny, które również są światłolubne to anginka o delikatnych kwiatkach, heliotrop o drobnych fioletowych płatkach i werbena, która przejawia właściwości lecznicze i intensywnie pachnie.
Rośliny pnące na balkonie to świetna ozdoba. Szybko się rozrastają i dają cień. W Polsce zazwyczaj sadzi się bujną męczennicę lub aromatyczny groszek pachnący. Również nasturcja jest rośliną, która sprawdzi się na balkonie po stronie nasłonecznionej.
Kwiatem rzadziej widywanym jest powojnik tangucki, który latem zakwita i zdobi balkon dzwonkowatymi kwiatami.
Pochodzący z Meksyku rodochiton jest rośliną, która wprost uwielbia słońce. On również należy do rodziny pnących. Kobea pnąca oraz afrykańska tunbergia oskrzydlona i bardzo gęsty milin amerykański na pewno zachwycą nawet najbardziej wymagających miłośników kwiatów.
Intensywne słońce i mocny deszcz to stałe warunki atmosferyczne panujące latem na balkonie. Nie każdy kwiat to zniesie. Jednym z najtrwalszych są kaktusy, jednak i je warto dodatkowo zabezpieczyć, ale przed deszczem. Do wyboru mamy ogrom roślin z tej rodziny. Wszystko zależy od możliwości oraz od dostępu do nich dzieci lub zwierząt.
Warto zwrócić uwagę na mamilarię, głowę starca, opuncję oraz kaktus bożonarodzeniowy. Jednak najpopularniejszym sukulentem, który ma również właściwości lecznicze, jest aloes. Jego miąższ można stosować na skaleczenia lub wypryski.
Na dużym balkonie, a nawet tarasie warto postawić na duże rośliny, które dodatkowo osłonią teren przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów. Ciepły klimat lubią tuje, jałowce i bukszpan. A dla wprawionych botaników polecane są drzewka cytrynowe, jednak ich uprawa jest wymagająca.
Często mieszkańcy bloków marzą o świeżych ziołach prosto z własnego ogródka. Na balkonie od strony nasłonecznionej sprawdzą się oregano, bazylia, rozmaryn, tymianek, lawenda i kolendra. Można spróbować również posadzić miętę, pietruszkę, koperek, majeranek, cząber, czy lubczyk. Warto je jednak osłonić, aby nie wyschły na dużym słońcu.
Balkon po stronie południowej może pięknie się prezentować. Warto jedynie dobrać do niego właściwe rośliny, które lubią słońce w dużej dawce. Warto wspomnieć, że podlewanie powinno odbywać się jedynie wieczorem, aby nie przyciągać dodatkowo promieni słonecznych.
Zdjęcie główne: Hoang Thanh/unsplash.com